w

Paszporty szczepionkowe? Adam Niedzielski przyśpiesza ich wdrożenie

Mieliśmy deklarację z Komisji Europejskiej, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Odniósł się do udziału w testach systemu, który ma obsługiwać paszporty covidowe w Unii Europejskiej. Niedzielski zastrzegł, że najpierw musi pojawić się odpowiednie rozporządzenie KE, zanim decyzje w sprawie paszportów zostaną podjęte w Polsce.

  • Dokument nazywany paszportem covidowym ma być cyfrowym i papierowym świadectwem szczepienia, przebycia koronawirusa lub negatywnego wyniku testu. Komisja Europejska chce zakończyć testowanie systemu w tym miesiącu, by wystartować z nim 21 czerwca.
  • Osoby z takim zaświadczeniem mają być zwalniane z ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się po Unii Europejskiej takich jak kwarantanna, samoizolacja, testy.

28 kwietnia Parlament Europejski poparł wydawanie paszportów covidowych. Większość polskich europarlamentarzystów głosowała „za”. Europosłowie podkreślili, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Liczba zamachów na własne życie wśród nieletnich w I kw. 2021 r. w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku wzrosła o niemal jedną czwartą. Tak wynika z danych policji - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Próby samobójcze wśród dzieci. Wzrost o jedną czwartą

Obecne czasy rodzą wiele wyzwań zarówno dla inwestorów w nieruchomości, jak i dla właścicieli mieszkań na wynajem. To co już przed pandemią nie było proste, teraz, na jeszcze bardziej wymagającym rynku, jest zdecydowanie trudniejsze.

Nieruchomości: Poradnik początkującego inwestora. Jak skutecznie szukać i znaleźć najemcę w czasach lockdownów i nie tylko?