w

Polacy rezygnują z PPK. 77 proc. osób wypisało się

PPK – Polacy podchodzą sceptycznie.

Odkąd pojawił się pomysł wprowadzenia w Polsce pracowniczych planów kapitałowych (PPK), politycy przekonują Polaków o korzyściach, jakie niesie za sobą taki sposób oszczędzania na emeryturę. Mimo wszystko, polacy podchodzą do trzeciego filaru bardzo ostrożnie, czyżby dostali kiedyś nauczkę?

PPK polega na tym, że pracodawca wybiera instytucję finansową, która utworzy prywatne rachunki PPK dla pracowników. Rachunki te są zasilane wpłatami pracownika i pracodawcy oraz wpłatą powitalną i dopłatami rocznymi “od państwa”.

  • Po kilkunastu miesiącach od wprowadzenia PPK wiemy już, że wypisało się z niego już blisko 77 proc. Polaków.

HOUSTON, MAMY PROBLEM!

Masowa rezygnacja z programu to jednak niejedyny problem wokół PPK. Dziennikarze “Gazety Wyborczej” wpadli na trop skandalu z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi w roli głównej.

  • Mimo wszechobecnego naganiania na PPK, “posłowie przegłosowali w ustawie zapis, że pracownicy ich biur poselskich nie mogą się do PPK zapisać – mówi dla gazety dr Łukasz Wacławik z AGH.”

Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, podmiot zatrudniający będący osobą fizyczną, a takim są w tym przypadku parlamentarzyści, którzy zatrudniają pracowników, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tego podmiotu, nie podlega przepisom ustawy o PPK – wyjaśnia dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego

W konsekwencji należy uznać, że posłowie i senatorowie, przyjmując ustawę o PPK, wykluczyli swoich pracowników z możliwości uczestniczenia w tej formie dodatkowego oszczędzania – dodaje.

Napisane przez Mateusz Ratkowski

Firmy chcą pracować. Morawiecki grozi dotkliwymi karami. Nawet 30 tys. zł! #otwieraMY

Firmy chcą pracować. Morawiecki grozi dotkliwymi karami. Nawet 30 tys. zł! #otwieraMY

Żukiewicz ukarany. 450 tys. zł za propagowanie piramid

Żukiewicz ukarany. 450 tys. zł za propagowanie piramid