w , ,

UBI: Gwarantowany dochód podstawowy [ANTIDIOTUM]

Czym jest UBI? Czy tysiak w ramach wypłaty dla każdego to dobry pomysł? Z tematem gwarantowanego dochodu podstawowego zmierzy się Tomasz Agencki w nowym materiale z serii ANTIDIOTUM.

UBI, czyli Universal Basic Income. Już Marks głosił, że dochód podstawowy to jeden z pierwszych etapów wprowadzania socjalizmu. Jednak umówmy się, żyjemy w XXI w., kiedy to widmo robotyzacji pracy jest bliższe niż kiedykolwiek. Może jednak tysiąc dla każdego pracownika przełożyłby się na względny dobrobyt?

Oto 8 najpopularniejszych argumentów za wprowadzeniem UBI:

UBI zredukuje biurokrację

Jeśli każdy pracownik otrzymywałby gwarantowany tysiąc, zbędny byłby rozbudowany system urzędniczy. Jednak co z innymi programami socjalnymi dla najbiedniejszych? Czy UBI byłby jedynym świadczeniem? Kto obsługiwałby wszystkie systemy?

UBI sam się spłaci

Zwolennicy gwarantowanego dochodu podstawowego bronią idei mówiąc, że kwotę można spłacić m.in. poprzez wprowadzenie VAT-u (w USA) lub podwyższenie podatków (w Europie). Co jednak z popytem na pracę? Zatrudnienie pracownika będzie się wiązać z wyższymi kosztami, a więc bardziej opłacać się będzie… no właśnie, robot.

Za UBI zapłacą bogaci

Opodatkowanie najbogatszych faktycznie może przez jakiś czas opóźnić robotyzację zakładów pracy, ale czy w każdej branży jest to dobre rozwiązanie? Co z inwestycjami, które mogą być sfinansowane wyłącznie przez najbogatszych prywaciarzy?

UBI jest moralny

Czy moralnym jest zabieranie z jednego portfela na poczet drugiego portfela? Uderza to przede wszystkim w prawo własności jednostki

Dzięki UBI ludzie będą o siebie bardziej dbać

I to w kontekście zarówno ekonomicznym, jak i najbardziej fundamentalnym – higienicznym. Dzięki temu państwo zaoszczędziłoby na służbie zdrowia. Jednak skąd pewność, że obywatel zadba o swoje zdrowie, a nie wyda na pasywa? I po co komplikować program świadczeń, zamiast uprościć system podatkowy?

UBI zwalczy wyzysk

Jednak czy zwiększenie opodatkowania pracodawców nie przyczyni się do zmniejszenia przedsiębiorców na rynku? Byłaby to sytuacja skrajnie niekorzystna dla pracownika, ponieważ nastąpiłby deficyt miejsc pracy.

UBI to prawo człowieka

Czy kwestia lingwistyczna przyczyniłaby się również do rozwiązań natury ilościowej i jakościowej?

UBI wyciąga z zasiłku

Dochód gwarantowany byłby opcją wyłącznie dla osób, które chciałyby zrezygnować ze wszystkich benefitów zasiłku, a więc nie tylko świadczeń pieniężnych, a zniżek na komunikację miejską lub po prostu wolnego czasu. Istnieje też ryzyko połączenia UBI z zasiłkami.

Sprawdź również: Pot, krew i łzy (?), czyli o sweatshopach

O wyżej wymienionych argumentach i kilku pomniejszych kwestii za gwarantowanym dochodem posłuchacie w materiale Tomka. Czy UBI faktycznie jest rozwiązaniem na miarę XXI wieku? Sprawdźcie! Tylko na kanale VETO.

Tomasz G. fot. materiały prasowe

Były poseł PiS zaniżał pensje i składki ZUS wykładowców

Od BANKRUCTWA do WOLNOŚCI od Kowalskich Prywaciarz Maciej 2 VETO

Od bankructwa do wolności – 17 zasad Wapniaka [Prywaciarz Maciej]