w ,

Zakaz sprzedaży piwa bezalkoholowego nieletnim? 44% Polaków przeciwko!

bezalkoholowe piwo 44 procent

Stosunek do spożywania piwa bezalkoholowego przez osoby nieletnie jest wśród Polaków bardzo różnorodny. Bo niby czemu nie mielibyśmy pozwalać młodzieży picia napojów o strasznie znikomej ilości alkoholu? Badania społeczne wskazują niejednolite stanowisko narodu w tej sprawie.

Jak wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland, które zostało przeprowadzone dla grupy AdRetail, mimo, że 45% Polaków jest przeciwna sprzedaży piwa bezalkoholowego nieletnim, 44% absolutnie nie zgadza się z tym zakazem. Pozostałe 11% nie ma zdania.

Choć prawo polskie gwarantuje osobom poniżej 18 roku życia ochronę przed substancjami psychoaktywnymi, nie wszystkie napoje im zakazane nadają się do tej kategorii. Jeden z przedstawicieli grupy AdRetail Karol Kamiński zaznacza, że piwo zawierające mniej, niż 0,5% alkoholu nie jest napojem alkoholowym z perspektywy ustawy z 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że tego typu napoje powstały z myślą o pełnoletnich konsumentach. Zostały stworzone w odpowiedzi na ich potrzeby związane z chęcią ograniczenia spożywania alkoholu, prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Dzięki dostępnym wariantom 0%, dbanie o siebie i bycie fit już nie wyklucza delektowania się smakiem piwa. W tym duchu branża to promuje – powiedział Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie

Po co zakazywać czegoś, co nie szkodzi?

1312217616 by bidziqq 600

O ile zrozumiałe jest zakazywanie napojów alkoholowych dzieciom i młodzieży, trudno zrozumieć jaki jest sens odbierać młodym dostęp do bezalkoholowego piwa?

W zasadzie – patrząc okiem wolnościowca – czy nie powinno być tak, że to właściciel sklepu sam powinien ustalać, jakim osobom dane napoje sprzedawać? Ponadto, 16 latek, chcący napić się piwa alkoholowego czy wódki może poprosić starszego kolegę albo brata by mu kupił, więc i tak będzie się delektował. Ponadto, zakazany owoc najlepiej smakuje! Piwo bezalkoholowe jest przy tym więc naprawdę…..małym piwem.

Pozwólmy ludziom być odpowiedzialnymi za własne wybory i decyzje. Wychowanie do życia w dorosłości niech spoczywa w rękach rodziców bądź prawnych opiekunów, a nie instytucji państwowych. Człowiek, który chce czegoś spróbować albo skosztować, zawsze znajdzie metodę, aby to zdobyć. Konsekwencją działań powinny być odczuwane skutki, które zwykle lepiej uświadamiają niż wszelkie odgórne przepisy.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Do kupna alkoholu przed 18 nawet nie potrzeba niczyjej pomocy w niektórych sklepach sprzedają bez pytania o dowód jeśli nie wyglądasz tak jak byś uciekł z podstawówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

impossible foods

Czy mięso zostanie w przyszłości wyparte przez zamienniki?

Szef koncernu farmaceutycznego Pfizer, nie zaszczepił się na koronawirusa

Szef koncernu farmaceutycznego Pfizer, nie zaszczepił się na koronawirusa