w

Jaki lockdown taki troll: akcja, aby utopić sanepid w papierkowej robocie – ZapytajSanpeid.pl

Jaki lockdown taki troll: akcja, aby utopić sanepid w papierkowej robocie – ZapytajSanpeid.pl

Podobnej akcji masowego osłabiania, a nawet ośmieszania autorytetu państwa chyba jeszcze w wolnej Polsce nie było. Zamiast poważnego dialogu na linii państwo – przedsiębiorcy dotknięci lockdownem doszło do próby siłowego egzekwowania przepisów, które przez dużą część Polaków jednoznacznie określane są jako nielegalne.

Ruszyła akcja „Zapytaj Sanepid”, w ramach której każdy chętny może wygenerować i wysłać wniosek o dostęp do informacji publicznej do wybranych przez siebie stacji powiatowych.

  • Organizatorzy liczą, że tysiące zapytań skutecznie zajmą uwagę pracowników, którzy „mają za dużo wolnego czasu i zamiast zajmować się wirusem, chodzą po restauracjach i uprzykrzają życie przedsiębiorcom”.
  • „Zapytaj Sanepid”. Przedsiębiorcy proszą o zalanie urzędników wnioskami o udzielenie informacji publicznej.
  • Jednym z pomysłów, mających w założeniu zapobiec kontrolowaniu otwartych lokali przez urzędników sanepidu, jest akcja polegająca na masowym wysyłaniu zapytań o informację publiczną, co w założeniu ma zaangażować armię pracowników do opracowywania i udzielania odpowiedzi.

Na zbuntowanych przedsiębiorców – naloty dywanowe

Oczywiste jest: lockdown i zakaz działania wprowadzony rozporządzeniem premiera jest nielegalny i nie ma mocy prawnej: grzmią przedsiębiorcy, powołując się na coraz liczniejsze orzeczenia sądów wskazujące, że taki sposób ograniczania wolności gospodarczej narusza zapisy Konstytucji.

  • Sanepid jasno zapowiedział, że jego pracownicy będą codziennie odwiedzać buntujące się lokale i codziennie nakładać na nie kolejną karę 30 000 zł. Kongres Polskiego Biznesu stworzył witrynę, która pozwala odpłacić urzędnikom pięknym za nadobne.
  • Na zbuntowanych przedsiębiorców zostały wysłane kontrole dywanowe wszystkich możliwych służb. Dochodziło nawet do blokowania przez policjantów wejścia do lokali, tak by nikt nie mógł skorzystać z oferowanych przez nich usług.

Akcja “zapytaj sanepid” – zalanie urzędników wnioskami

W państwie prawa do takich sytuacji by nie dochodziło.

  • Rząd zgodnie z potrzebą wprowadziłby stan wyjątkowy, który daje uprawnienia ograniczania działalności gospodarczej przy jednoczesnym zapewnieniu objętych nim przedsiębiorstw prostego i skutecznego sposobu na otrzymanie pokrycia kosztów poniesionych w związku z decyzją rządzących.
  • W Polsce sprawa ma się inaczej. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował się na wprowadzanie restrykcji rozporządzeniami, mimo że Konstytucja jasno umożliwia ograniczanie wolności i swobód tylko za pomocą ustawy. W rezultacie sądy masowo uchylają kary nałożone przez policjantów i urzędników na podstawie tych przepisów, wskazując na ich niekonstytucyjność.

Premier zablokuje przedsiębiorców, którzy domagają się odszkodowań od Skarbu Państwa

Premier złożył do Trybunału Konstytucyjnego, w skład którego wchodzą byli politycy partii rządzącej, wniosek o zablokowanie możliwości pozywania państwa o odszkodowanie za wprowadzane niekonstytucyjnie obostrzenia.

Przedsiębiorcy, którzy z powodu pandemii zamknęli swoje biznesy, nie dostali od państwa wystarczającej pomocy i walcząc o przetrwanie, postanowili się otworzyć. W odpowiedzi rząd zapowiedział, że zrobi wszystko, żeby „zmniejszyć opłacalność działalności gospodarczej w czasie pandemii”.

Jak wziąć udział w akcji “Zapytaj Sanepid”

Wchodzimy na stronę: zapytajsanepid.pl (link)

  • Podajemy swoje dane, żeby móc wygenerować prawidłowy pod względem formalnym wniosek o udzielenie informacji publicznej.
  • Od razu dostaniemy w nim kilka wylosowanych z przygotowanej puli pytań, dzięki czemu wysyłającemu pozostaje wybranie adresów stacji powiatowych od których chcą otrzymać odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Szacunek za styczeń. Bezrobocie zwiększa się

Szacunek za styczeń. Bezrobocie zwiększa się

“Zaszczep się i leć” – RyanAir musi usunąć reklamę z tym hasłem

“Zaszczep się i leć” – RyanAir musi usunąć reklamę z tym hasłem