w

Ruszył licznik strat lockdownowych. Do ilu dobije?

Licznik Strat Lockdownowych – ile Polska gospodarka straciła na lockdownie?

Warsaw Enterprise Institute przy współpracy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wyliczył, ile Polska gospodarka straciła i wciąż traci w wyniku lockdownu.

  • Dzisiaj został zaprezentowany Licznik Strat Lockdownowych. Licznik będzie dostępny w internecie pod adresem http://licznik.wei.org.pl/ oraz zawiśnie na lokalu „Świetlica Wolności”.
  • Licznik będzie działał aż do ponownego uruchomienia ostatniej zamrożonej branży i ostatecznej rezygnacji z polityki lockdownowej.

30 miliardów 146 milionów 800 tysięcy 800 zł – tyle aktualnie wynosi bilans strat naszej gospodarki. Licznik jednak cały czas bije, straty zwiększają się z każdą sekundą.

  • Licznik Strat Lockdownowych pokazuje, jakie koszty poniosła gospodarka Polski i poszczególne branże od marca 2020 r. Uwzględnia on straty także tych branż, które nie zostały wprost objęte restrykcjami, odczuły jednak skutki lockdownu

Jak wyliczono straty?

Wszędzie, gdzie mówimy o kosztach lockdownu, mamy na myśli spadki dochodów (zysków) wypracowanych w poszczególnych sektorach gospodarki” – tłumaczą autorzy Licznika Strat Lockdownowych. Warsaw Enterprise Institute wyjaśnia jego metodologię:

Do pomiaru ekonomicznych skutków lockdownu proponujemy sektorowy model input-output. Dzięki temu oprócz bezpośrednich efektów zamrożenia poszczególnych sektorów i spadków wartości dodanej w konkretnych sektorach możemy uchwycić efekty pośrednie, jakie powstają w gospodarce. Przykładem czego są spadki produkcji w innych sektorach takich jak transport, handel hurtowy, energia elektryczna, które nie zostały bezpośrednio objęte restrykcjami, a ucierpiały na skutek zamknięcia gospodarki.

Licznik Strat Lockdownowych

Licznik znajdziesz TUTAJ

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Dobra inicjatywa, może zwróci to kogoś uwagę. Jak wy to zrobiliście że 24H temu (w momencie dodania) jest większa cyfra niż aktualnie (30 141 250 00)? Czyżby w tym czasie straty zaczęły maleć? 🙂 z tego co widzę to tylko rośnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Niemal 43% Polaków uważa, że rząd panuje nad pandemią

Niemal 43% Polaków uważa, że rząd panuje nad pandemią

Branża fitness i restauracje nadal zamknięte. Rząd nie chce popełnić błędów Portugalii

Branża fitness i restauracje nadal zamknięte. Rząd nie chce popełnić błędów Portugalii