w ,

Wojna handlowa: Chiny liberalizują rynek. Rekordowe IPO poza Nowym Jorkiem

alipay

IPO Ant Group – chińska firma fintechowa, stoi za popularną platformą płatności Alipay – wyniesie 34,5 miliarda dolarów i wybiera giełdę akcji w Hongkongu i Szanghaju, a nie w Nowym Jorku. To kluczowy moment w którym branża finansowa, a raczej jej część kapitału będzie zmierzać w kierunku Chin.

Założyciel Ant Group Jack Ma: To pierwszy raz, kiedy tak duża kapitalizacja omija Nowy Jork. Pięć lat temu, a nawet trzy to nie odważylibyśmy się na ten krok.

Jak zauważa Reuters, większą kapitalizację mają tylko niektóre z największych banków w USA, w tym Goldman Sachs i Wells Fargo. A to przed tak zwaną opcją „greenshoe” na 15% akcji, która może sprawić, że będzie warta więcej niż nawet Industrial and Commercial Bank of China, największy na świecie bank pod względem aktywów.

  • W wyniku wojny technologicznej administracji Trumpa, coraz więcej chińskich firm może unikać amerykańskich rynków finansowych, aby uniknąć zaostrzenia przepisów i kontroli.
  • Chiny w tym samym czasie liberalizują swój rynek i łagodzą kontrolę nad walutą. W ten sposób chcą przyciągnąć jak najwięcej kapitału inwestycyjnego.
  • Oczekuje się, że otwarcie rynków finansowych w Chinach będzie głównym tematem czterodniowego posiedzenia plenarnego Komitetu Centralnego Partii Komunistycznej w tym tygodniu.


Chiny znacznie wyprzedzają Stany Zjednoczone i resztę świata w opracowywaniu cyfrowej waluty banku centralnego, a w piątek udzieliły prawnego poparcia dla cyfrowej renminbi, która ułatwi transakcje międzynarodowe.

Oczekuje się, że połączenie bardziej liberalnej waluty (która osiągnęła najwyższą wartość od dwóch lat w stosunku do dolara), wyższych rentowności obligacji rządowych oraz obecności większej liczby największych i najbardziej wpływowych firm na świecie, przyciągnie do Chin znaczne środki od międzynarodowych inwestorów.

Chiny liberalizują rynek

Ray Dalio w wywiadzie dla Yahoo Finance: Rośnie znaczenie wartości chińskiej waluty.

Raport Deloitte: Giełdy w Szanghaju, Hongkongu i Shenzhen zajmą pierwsze, trzecie i piąte miejsce w światowym rankingu IPO pod względem sumy funduszy pozyskanych w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r.

  • Kilka innych wydarzeń ma na celu podtrzymanie dominującego trendu notowań w Chinach kontynentalnych i Hongkongu w pozostałej części tego roku oraz w perspektywie krótko- i średnioterminowej.
  • Deloitte spodziewa się, że Hongkong, Szanghaj i Shenzhen osiągną w tym roku rekordowy poziom pozyskiwania funduszy, wprowadzając setki nowych ofert.

Wzrost IPO wynika ze wzrostu akcji Chin kontynentalnych na wschodzącym rynku MSCI i indeksów akcji wszystkich krajów świata oraz włączenia chińskich obligacji do agregatu obligacji Bloomberg Barclays i FTSE Russell’s World Government Bond Index.

Takie włączenie do indeksu spowodowało już wzrost przepływów funduszy od inwestorów zagranicznych, w tym 66 mld USD w trzecim kwartale.

Wszystkie źródła w tekście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Minister Zdrowia: Namawiam premiera do całkowitego lockdownu

Pełzający lockdown czy pulsujący – przed nami wielka fala bankructw w Polsce

Pełzający lockdown czy pulsujący – przed nami wielka fala bankructw w Polsce