fot. lannyboy89/Pixabay
w , ,

Bezrobocie w Polsce. Rzeczniczka GUS podaje dane

Bezrobocie w Polsce nieco wzrosło względem lat wcześniejszych. Rzeczniczka Głównego Urzędu Statystycznego w rozmowie z tygodnikiem DoRzeczy podaje dokładne dane.

Bezrobocie w Polsce wyższe niż przed rokiem.
fot. Główny Urząd Statystyczny w Warszawie/ Wikimedia Commons

W kwietniu 2020 r. bezrobocie w Polsce wyraźnie przewyższa stopę sprzed roku. Jak podaje Karolina Banaszek, rzeczniczka GUS-u najnowsze raporty bazują na doniesieniach ze wszystkich Urzędów Pracy w całym kraju. Na sytuację wpływa oczywiście kryzys spowodowany pandemią koronawirusa.

Sprawdź również: Wielka Brytania: Skok bezrobocia i zakaz pracy dla części emigrantów

Informujemy, że dane dotyczące liczby zarejestrowanych bezrobotnych otrzymaliśmy ze wszystkich Urzędów Pracy. W kwietniu liczba zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych wyniosła 965,8 tys., a stopa bezrobocia wyniosła 5,8 proc., gdy miesiąc wcześniej wynosiła 5,5 proc. – mówi Karolina Banaszek.

Co istotne, sama rzeczniczka podkreśla, że raport opiera się na bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowych Urzędach Pracy. Oznacza to, że GUS nie prowadzi prognoz zjawiska. W jaki sposób oblicza się więc bezrobocie w Polsce?

Publikujemy dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego na podstawie danych z rejestracji osób bezrobotnych w Powiatowych Urzędach Pracy w oparciu o sprawozdawczość Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na tej podstawie obliczana jest stopa bezrobocia rejestrowanego z częstotliwością miesięczną, na koniec okresu sprawozdawczego (na koniec miesiąca). Stopę bezrobocia rejestrowanego obliczana jest jako stosunek liczby zarejestrowanych bezrobotnych do liczby cywilnej ludności aktywnej zawodowo (bez pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego) – wyjaśnia rzeczniczka GUS cytowana przez DoRzeczy.

Co ciekawe, według raportu z początku miesiąca minister Marleny Maląg , bezrobocie w Polsce szacowane było o 0,1 pkt. proc. niżej, niż wyliczył to GUS. Ponadto, osoby niewykonujące zawodu z powodu zawieszenia prac zakładu, czy zwolnień to aż 19 proc. ogólnej liczby badanych.

Sprawdź również: Kryzys polskiego przemysłu. Spadek produkcji o 1/4

Źródło: DoRzeczy

3 komentarze

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Tomasz Grodzki odpowiada na zarzuty Witek

    Tomasz Grodzki odpowiada na zarzuty Witek

    Marcin Szumowski z nielegalnym dofinansowaniem?

    Marcin Szumowski: 74 wnioski, ale wygrywa spółka brata ministra