w

Premier skarży przepis do TK, żeby nie wypłacać odszkodowania za lockdown

000AL0796J9ON868 C123 F4
Premier Polski, Mateusz Morawiecki/STEPHANIE LECOCQ /PAP/EPA

Jak opisuje RP.PL: Premier Mateusz Morawiecki złożył w TK wniosek, który może uniemożliwić przedsiębiorcom pozwy o odszkodowania za straty, jakie ponieśli w czasie lockdownu.

  • Informacja o przyjęciu sprawy do rozpoznania jest już na stronie TK (sygn. K 18/20).
  • Chodzi o zbadanie zgodności art. 417(1) § 1 Kodeksu cywilnego. Przepis ten przewiduje, że każdy może żądać naprawienia szkody wyrządzonej przez wydanie aktu normatywnego w ramach niezgodnego z prawem działania lub zaniechania organu władzy publicznej (tzw. bezprawie legislacyjne).

Przepis wykorzystują przedsiębiorcy przy dochodzeniu odszkodowań od Skarbu Państwa za straty w okresie pandemii.

  • Wskazują na naruszenie prawa przy wprowadzaniu ograniczeń w działalności przedsiębiorców z różnych branż z powodu pandemii koronawirusa. Na gruncie art. 22 konstytucji ograniczenie wolności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy, natomiast zakazy związane z lockdownem wprowadzono za pomocą rozporządzenia.

Premier uważa, że przepis jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim uprawnia sądy do decydowania o tym, czy rozporządzenie jest czy nie jest zgodne z konstytucją.

Zdaniem Prezesa Rady Ministrów niekonstytucyjność aktu wykonawczego może stwierdzić wyłącznie Trybunał Konstytucyjny i to jego orzeczenie powinno poprzedzać ewentualne orzeczenia sądów odszkodowawczych.

Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, komentuje: Czas kryzysu wymaga trudnych decyzji, ale nie mogą one zostać wyłączone spod demokratycznej kontroli.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biden ciągle na prowadzeniu. A Polska sponsoruje Fort Trump

Biden ciągle na prowadzeniu. A Polska sponsoruje Fort Trump

z24111483IBG11 11 2017 Warszawa Marsz Niepodleglosci

Sąd Okręgowy oddalił skargę organizatorów Marszu Niepodległości