w ,

Premier skarży przepis do TK, żeby nie wypłacać odszkodowania za lockdown

000AL0796J9ON868 C123 F4
000AL0796J9ON868 C123 F4
Premier Polski, Mateusz Morawiecki/STEPHANIE LECOCQ /PAP/EPA

Jak opisuje RP.PL: Premier Mateusz Morawiecki złożył w TK wniosek, który może uniemożliwić przedsiębiorcom pozwy o odszkodowania za straty, jakie ponieśli w czasie lockdownu.

  • Informacja o przyjęciu sprawy do rozpoznania jest już na stronie TK (sygn. K 18/20).
  • Chodzi o zbadanie zgodności art. 417(1)  § 1 Kodeksu cywilnego. Przepis ten przewiduje, że każdy może  żądać naprawienia szkody wyrządzonej przez wydanie aktu normatywnego w ramach niezgodnego z prawem działania lub zaniechania organu władzy publicznej (tzw. bezprawie legislacyjne).

Przepis wykorzystują przedsiębiorcy przy dochodzeniu odszkodowań od Skarbu Państwa za straty w okresie pandemii.

  • Wskazują na naruszenie prawa przy wprowadzaniu ograniczeń w działalności przedsiębiorców z różnych branż z powodu pandemii koronawirusa.  Na gruncie art. 22 konstytucji ograniczenie wolności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy, natomiast zakazy związane z lockdownem wprowadzono za pomocą rozporządzenia. 

Premier uważa, że przepis jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim uprawnia sądy do decydowania o tym, czy rozporządzenie jest czy nie jest zgodne z konstytucją.

Zdaniem Prezesa Rady Ministrów niekonstytucyjność aktu wykonawczego może stwierdzić wyłącznie Trybunał Konstytucyjny i to jego orzeczenie powinno poprzedzać ewentualne orzeczenia sądów odszkodowawczych.

Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, komentuje:  Czas kryzysu wymaga trudnych decyzji, ale nie mogą one zostać wyłączone spod demokratycznej kontroli.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fort trump

Biden ciągle na prowadzeniu. A Polska sponsoruje Fort Trump

z24111483IBG11 11 2017 Warszawa Marsz Niepodleglosci

Sąd Okręgowy oddalił skargę organizatorów Marszu Niepodległości