w

Polski Ład: małżonkowie, a ulga dla klasy średniej

Rozliczając się z podatku w 2022 roku trzeba szczególnie uważać. Wszystko z powodu niejasnych zasad, które weszły w życie wraz z Polskim Ładem, reklamowanym przez rząd jako wspaniałe zmiany, pozwalające zaoszczędzić polakom pieniądze na podatkach.

Polski Ład skomplikował przepisy

Polski Ład już sprawił, że część osób, które miały skorzystać na rewolucyjnych zmianach w przepisach, otrzymała mniejsze pensje. Problem z ocenieniem tego, czy korzystać z ulgi dla klasy średniej mogą mieć także małżonkowie.W myśl przepisów ulga podatkowa osiąga maksymalną wartość dla przychodu 102 tys. zł i wtedy jej wpływ netto to ok. 2290 zł w skali roku. Sytuacja jednak komplikuje się w momencie, gdy małżonkowie postanowią rozliczyć się razem.

Przemysław Hinc, doradca podatkowy, wskazuje, że tzw. ulga dla klasy średniej powoduje problem, gdy tylko jeden z małżonków zarabia. Choć wydaje się, że kwota powinna być w tym przypadku „rozdzielona” pomiędzy ich dwoje, to ustawodawca nie określił w żaden sposób kiedy i jaki limit obowiązuje.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na liczne pytania przesłało wyjaśnienia dotyczące stosowania ulgi dla klasy średniej dla wspólnie rozliczających się małżonków. Jak twierdzi MF, w przypadku wspólnego opodatkowania małżonków każdy z nich może skorzystać z ulgi, jeżeli spełnia warunki do jej zastosowania – czyli osiąga przychody roczne w przedziale 68 412 zł, a 133 692 zł brutto.

Jeżeli jednak istnieje dysproporcja między przychodami małżonków i np. jeden przekracza limit przychodowy, a drugi nie osiąga żadnych przychodów, to też mogą skorzystać z odliczenia. W tym przypadku jednakże połowa łącznych przychodów obojga małżonków (z pracy na etacie oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej) musi wynosić co najmniej 68 412 zł i nie przekraczać 133 692 zł. Jest to warunek zastosowania odliczenia i przy jego spełnieniu każdy z nich zastosuje ulgę obliczoną od połowy ich wspólnych przychodów.

To dobre wiadomości dla małżonków. Szkoda jedynie, że po raz kolejny MF musiało zająć stanowisko w sprawie zmian podatkowych w Polskim Ładzie. To potwierdza, że nowe przepisy są niejasne i w wielu przypadkach źle skonstruowane.


Fot. Photos by Lanty/Unsplash

Zobacz również: Polski Ład: Rzecznik rządu o niższych pensjach nauczycieli – będzie wyrównanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

citigroup covid19 vaccine

USA: Citigroup zwolni nieszczepionych pracowników do 31 stycznia

koscinski

Zmiany w Polskim Ładzie. Minister finansów podpisał rozporządzenie